معرفی بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه‌سازی سایت

معرفی بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه‌سازی سایت

استفاده از بهترین ابزار های سئو به ما در تسریع بهینه سازی سایت و هم چنین بالابردن دقت کمک میکند.در این مقاله با معرفی بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه‌سازی سایت قصد داریم به شما در کسب رتبه بهتر کمک کنیم. در واقع ابزارهای سئو برنامه ها و وبسایت هایی هستند که میتوان از طریق آنها روند SEO سایت را به صورت دقیق و همه جانبه آنالیز نمود.

استفاده از  اکثر ابزارهای سئو هزینه بر است.البته نکته مهم اینجاست که تعداد زیادی از این ابزار یا قسمت هایی از آنها رایگان است. یکی از ویژگی های ابزار های پولی اینست که کمتر کسی آنها را خریداری  میکند. شما با هزینه کردن میتوانید اطلاعاتی را به دست آورید که رقبا نمی دانند.

در ادامه قصد داریم بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه‌سازی سایت را به شما معرفی کنیم. این نکته حائز اهمیت است که بیشتر این ابزارهای رایگان قابله مقایسه با ابزارهای حرفه ای نیستند. چرا که شما با صرف هزینه، کارایی بیشتری را در اختیار دارید.ابزارهای رایگان سئو میتوانند تا حدی جوابگوی نیازهای شما می باشند.

انواع ابزار سئو بر اساس کارکرد آنها

  • ابزار تست سرعت سایت: از این ابزار برای تست سرعت بالا آمدن سایت استفاده می شود.سرعت سایت در سئو بسیار اهمیت دارد.
  • ابزار آنالیتیک: از این ابزار برای بررسی و آنالیز جستجو های کاربران استفاده می شود.
  • ابزار پیداکردن بهترین کلمات کلیدی: این ابزار سئو برای پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی به شما کمک میکند.
  • ابزار بررسی رقابت کلمات کلیدی: این ابزار برای آنالیز رقابت در جستجوی کلمات کلیدی بکار می رود.
  • ابزار سئو داخلی سایت: این ابزار سئو داخلی سایت را آنالیز و بررسی می کند.
  • ابزار بررسی بک لینکها: از این ابزار برای آنالیز میزان بک لینکها استفاده می شود.
  • ابزار رنکینگ سایت: از این ابزار برای رتبه بندی سایت در گوگل استفاده می شود.
  • ابزار بهینه سازی محتوا: برای بهینه کردن محتوای موجود در سایت مورد استفاده قرار میگیرد.

معرفی 10 ابزار سئو رایگان

معرفی بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه‌سازی سایت

معرفی بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه‌سازی سایت

1- Google Search Console

گوگل سرچ کنسول ابزار رایگانی است که گوگل آن را ارائه داه است.در قسمت داشبورد این ابزار، آمار سایت را به صورت ساده نمایش می دهد.این آمار اطلاعات کاملی در مورد سلامت سایت شما است.با استفاده از این ابزار میتوانید مجموع کلیک ها، میانگین نرخ کلیک سایت،impression‌ها، لینک های داده شده به سایت شما و جایگاه صفحات سایت در گوگل را مشاهده کنید.

یکی دیگر از قابلیت های Search Console بررسی عملکرد سایت به تفکیک هر صفحه، عبارت، کشور، نوع و وسیله جستجو بدانید چقدر بازدید گرفته و رتبه شما در گوگل چند است.اینها تنها گوشه ای از کارایی های ابزار گوگل سرچ کنسول است.هر چه در این ابزار بیشتر کاوش کنید اطلاعات بیشتری خواهید یافت.

2- ahrefs

یکی از قدرتمندترین وبسایت ها برای آنالیز و مانیتورینگ بک لینک ها وب سایت ahrefs است.مسلما چنین ابزاری نمی تواند کاملا رایگان باشد.اطلاعات رایگانی که از این وب سایت با ابزار back link checker اش میتوانید به دست آورید، شامل امتیاز دامنه، تعداد بک لینک ها، میزان لینک های فالو و نوفالو و آدرس تعدادی از بک لینکها میشود.

3- Google Analytics

با استفاده از این ابزار می توانید رفتار بازدیدکنندگان سایت خود را مورد بررسی قرار دهید. با این ابزار میتوانید داده های موجود روی سایت را در دسته های مختلف مورد بررسی قرار دهید.بررسی لحظه به لحظه یا Real Time، اطلاعات لحظه ای را به شما نمایش می دهد.اطلاعاتی مانند نحوه ورود کاربر، مکان کاربر، تعداد صفحاتی که کاربر آنها را مشاهده کرده در این قسمت قابل مشاهده است.

با این ابزار شما توانایی چک کردن ویژگی های کاربر مانند جنسیت و علاقه مندی ها، نحوه جذب به سایت، رفتار یا صفحاتی که بیشتر مورد توجه کاربران است و همچنین نرخ تبدیل را دارید.این ها تنها گوشه ای ازکارایی های ابزار Google Analytics است.

4- Google PageSpeed Insights

با استفاده از این ابزار میتوانید سرعت سایت خود را تست کنید.اگر سرعت سایت شما بین 90 تا 100 باشد به معنی عالی بودن سئو تکنیکال شماست. با داشتن چنین سرعتی در الویت ایندکس شدن گوگل قرار می گیرد.

5- GTMETRIX

برای بررسی قبل و بعد سئو سایت خود میتوانید از این ابزار قدرتمند استفاده کنید.ابزار GTMETRIX رایگان بوده، البته دارای نسخه پولی هم هست. با این ابزار میتوانید ایرادات و نقاط قوت سایت خود را بررسی کرده و تغییراتی را برای بهبود سئو اعمال کنید.

6-Similar Web

این ابزار رایگان بوده و برای بررسی رقبا بکار میرود. با استفاده از نسخه رایگان شما میتوانید فقط 5 مورد را باهم مقایسه کنید، که الیته برای دستیابی به اطلاعات کافیست. با ابزار Similar Web میتوانید ترافیک رقبا، اینگیجمنت آنها و همچنین رتبه سایتشان را بررسی کنید.با استفاده از اطلاعاتی که از این ابزار به دست می آورید، دید خوبی برای استراتژی بازاریابی و برنامه ریزی به شما می دهد.

7- Google Keyword Planner

با استفاده از این ابزار میتوانید بررسی کنید که کاربران چه کلماتی را سرچ میکنند.این ابزار چگونگی تولید محتوا را به شما می آموزد. برای استفاده رایگان از این ابزار ابتدا باید یک اکانت فعال گوگل ادز داشته باشید. برای استفاده از این ابزار کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاریتان را وارد کرده تا اطلاعاتی مثل رقابت آن کلمه در گوگل، میانگین جستجوی کلمات کلیدی در هر ماه همچنین کلمات کلیدی مرتبط و تعداد جستجوی ماهانه آن ها را در اختیار داشته باشید.این ابزار برای چیدن استراتژی محتوایی بسار مفید است.

8-xml-sitemaps

سایت مپ به معنی یک صفحه از سایت است که با لیست کردن تمام صفحات سایتتان به موتور جستجو برای ایندکس کردن سایتتان کمک میکند.اگر از سایت هایی غیر از وردپرس استفاده می کنید، ابزار رایگان xml-sitemaps بهترین گزینه برای شماست.

9- SERPsim

این سایت همانند افزونه Yoast عمل میکند و میتوانید نکات محتوایی سایت را بررسی کنید. همانطور که میدانید Yoast رایگان نیست. پس میتوانید از این سایت به صورت رایگان استفاده کنید.این ابزار با بررسی یک سری موضوعات که در سئو سایت موثر است به شما کمک میکند تا آنها را اصلاح کنید.

10- Google mobile friendly test

اخرین ابزار در بررسی ریسپانسیو بودن سایت به شما کمک میکند. گوگل برای سایت هایی که برای کاربران موبایل خود صفحات ریسپانسیو تولید می کنند، جایگاه بالاتری قرار میدهد.این ابزار گوگل موبایل فرندلی بودن سایت شما را بررسی می‌کند که در این صورت زودتر ایندکس میشود.

نکته پایانی

در این مقاله 10 تا از بهترین ابزارهای رایگان سئو و بهینه‌سازی سایت را باهم بررسی کردیم.در دنیای پر رقابت سئو ابزارهای متفاوتی وجود دارند که بسته به نیاز خود میتوانید از آنها استفاده کنید.بهترین ابزار ها، ابزارهای ارائه شده توسط خود گوگل می باشد.با توجه به تحریم بودن خیلی از این ابزار برای ایران میتوانید از ابزارهای مشابه استفاده کنید و همیشه خود را بروز نگه دارید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *