تاثیر-pbn-روی-سئو-سایت

تاثیر PBN بر روی سئوی سایت

یکی از موضوعاتی که امروزه بحث بر سر آن زیاد می باشد مسئله و اصطلاحی به نام پی بی ان است . اما قبل از هر چیزی باید بدانیم که پی بی ان(PBN) چیست و چرا باید آن را شمشیری بدانیم که دو سر تیز بدانیم؟

در اول باید بدنیم که PBN  چیست ؟

PBN در واقع مخفف Private Blog Network یا شبکه خصوصی بلاگ می باشد و به این دلیل که ماهیتا برای استفاده شبکه خصوصی لینک سازی است به آن شبکه خصوصی لینک سازی نیز گفته می‌شود. این شبکه به این معناست که از طریق وب سایت هایی که جایگاه نسبتا خوبی در گوگل دارند به عنوان بک لینک های معتبر برای وب سایت هدف و یا همان وب سایتی که برای شما پول ساز است قرار میگیرد و در آخر باعث می شود که آن وب سایت نتیجه خوبی در گوگل برای شما داشته باشد. منظور از سایت پول‌ساز وب‌سایتی است که به دنبال گرفتن رتبه برای آن هستید،یعنی سایتی که برای شما و کبرای کسب و کار شما مفید است و شما از آن میتوانید در آمد کسب کنید. در واقع لینک‌هایی که از سایت‌های PBN می‌گیرید بخشی از شبکه خصوصی بلاگ شما می باشد. یک نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که هر کدام از سایت‌های PBN به هیچ وجه به یکدیگر متصل نیستند . و در واقع و در اصل این روش برای این برنامه ریزی شده است که شما بتوانید لینک سازی طبیعی برای آن وب سایت هدف و نهایی داشته باشید به نحوی که تاثیر خوبی در رتبه سایت شما داشته باشد.

مفهوم PBN از چه زمانی در سئو مطرح شده است؟

میتوان گفت که این موضوع در سال های اخیر خیلی مورد بحث واقع شده است و مورد توجه سئو کاران زیادی قرار گرفته است. احتمالا نام مزرعه لینک (Link Farm) را شنیده‌اید. PBN نیز یکی از انواع مزرعه لینک است که در واقع از سال 1999 در دنیای سئو مطرح شد. از آنجای که چند سال قبل در بحث سئو این موضوع اهمیت داشت که لینک های زیادی به سمت سایت هدف نشانه گیری میشدند بدون این که کیفیت آن ها مطرح باشد و از این نظر تاثیری خوب در سئوی سایت شما داشت،خیلی ها به دنبال این روش بودند و تلاش می‌کردند با ایجاد انواع وبلاگ،ثبت سایت در دایرکتوری‌های مختلف و تبادل لینک بتوانند بک‌لینک‌های بیشتری بگیرند تا برای سئوی سایتشان مفید باشد. اما به دلیل زیاد شدن لینک‌سازی اسپمی که به درد نمیخورد و نتیجه خوبی برای وب سایت ها نداشت، پراکندگی موضوعات و بی‌کیفیت بودن لینک‌های دریافتی، گوگل تصمیم گرفت الگوریتم Page Rank را معرفی کند و ان را وارد دنیای سئو کند.

دلایل اصلی ساخت PBN چیست؟

با این که دلایل خیلی زیادی وجود دارد که این روش به نوعی میتواند برای وب سایت هدف مضر باشد و حتی باعث نزول رتبه دهی شود، اما کارشناسان سئوبه دلایل زیر سراغ این روش می‌روند:

می‌توانید منابع لینک‌سازی را کنترل کنید :

کنترل سایت هایی که به شما لینک میدهند بسیار مهم است و شما اگر بتوانید که این سایت ها را مدیریت کنید از این نظر خیالتان راحت تر خواهد بود.

می‌توانید روی دامنه‌های آزاد و معتبر تمرکز کنید :

هر روز دامنه هایی آزاد خواهند شد که اعتار خوبی هم از سمت گوگل دریافت کرده اند. بنابراین برای اینکه بخواهید روی سایت‌های مرتبط با اعتبار خیلی بالا متمرکز شوید، می‌توانید تعداد زیادی دامنه و سایت آزاد شده با موضوعات مرتبط به فعالیت خودتان انتخاب کنید.

امکان نظرات و مذاکره راحت‌تر می‌شود:

اگر به طور طبیعی و یا بدون هزینه بخواهید از وب سایت های خیلی معتمد تر با پیج رنک بالا بک لینک بگیرید این کار ممکن است برای شما تقریبا نشدنی باشد و این که امکان پیگیری و بررسی دوباره بک لینکتان تقریبا کاری نشدنی خواهد بود.

چرا نباید به فکر ساخت PBN باشیم؟

تصور بسیاری از کاربران و همکاران سئو این است که ساخت شبکه خصوصی به این صورت تاثیر خیلی زیادی دارد و احتمالا آن را در اولویت کار خود قرار میدهند که بتوانند تعداد زیادی بک لینک معتبر برای وب سایتی که پول از آن به دست می آورند را انجام دهند .، دلایل خیلی زیادی وجود دارد که باعث می شود شما از این روش صرف نظر کرده و آن را در نظر نگیرید یکی از آن دلایل این می باشد که اگر گوگل بتواند شما را شناسایی کند تاثیرات خیلی بدی بر روی سایت شما خواهد گذاشت چه بسا این که ممکن ست سایت شما پنالتی شود.

همچنین بخوانید:   سئو سایت چیست ؟

1- هزینه های ساخت یک شبکه پی بی ان

ایجاد یک PBN به صورت کاملا اصولی و حرفه‌ای که شاید به زودی توسط گوگل شناسایی نشود، هزینه بسیاری زیادی خواهد داشت که شامل خرید دامنه، هاست، IP اختصاصی، تولید و به‌روزرسانی محتوا، مدیریت تمام سایت‌ها، بهبود لینک‌سازی خارجی و… می‌شود که هزینه‌های بالایی را به شما تحمیل می‌کنند.

2- صرف زمان زیاد

اکر با این روش به دنبال این هستید که خیلی سریع نتیجه بگیرید و بتوانید در گوگل رتبه خوبی کسب کنید اشتباه میکنید. اتفاقا ایجاد یک PBN قدرتمند نیازمند صرف زمان زیاد می باشد. دائما باید دامنه‌های آزاد شده را بررسی و خریداری کنید، برای هر کدام اطلاعات دسترسی مانند اطلاعات تماس و لوگو قرار دهید، نیاز به تولید محتوای اختصاصی و جدید دارید، صفحات قدیمی باید به‌روز شوند و مشکلاتشان را حل کنید. تمام این کارها به زمان بسیار زیادی نیاز دارید و باید روی چندین و چند سایت به طور همزمان کار کنید.

3- دور شدن از هدف اصلی

مشکل اصلی این روش این می باشد که تمام وقت و یا هزینه و تمرکز خود را روی این شبکه میگذارید و شاید دیگر وقتی برای کار روی سایت اصلی خود نماند و این ضرری بزرگی میتواند باشد

4- درصد بالای پنالتی شدن توسط گوگل

تمام تلاش ما این می باشد که ورودی خیلی زیادی را به سمت سایتمان جذب کنیم و آن ورودی میتواند خیلی بر رتبه دهی سایتمان تاثیر بگذارد اما اگر کاربری که به سایتمان وارد می شود از محتوا و یا از سایتمان راضی نباشد گوگل را خشمگین خواهیم کرد و رتبه سایتمان را رو به افول خواهیم برد. بنابراین گوگل از روش‌های سئو کلاه سیاه استقبال نمی‌کند و باید منتظر جریمه‌های سنگین باشید.

آیا PBN به سئو سایت کمک می‌کند؟

استفاده از این شبکه شرایط بسیار سخت و پیچیده ای دارد و همچنین . درست است که لینک‌سازی و دریافت بک لینک اهمیت بسیار زیادی در رتبه شما روی صفحه نتایج گوگل دارد، ولی از آنجایی که خیلی‌ها زمان، هزینه و تخصص کافی برای ساخت PBN حرفه‌ای ندارند دچار مشکل می‌شوند. خیلی‌ها هنوز هم از PBN استفاده می‌کنند و معتقدند مخالفان این سیستم خیلی قضیه را شلوغ کرده‌اند. اما واقعیت این است که صرفا دریافت انبوهی از بک‌لینک اهمیت ندارد و شبکه لینک سازی خصوصی می‌توانند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کند. بنابراین بیشتر از آنکه برای سئو مفید باشد و به آن کمک کند، مضر است.

گوگل چگونه PBN را شناسایی می‌کند؟

برخی تصور میکنند میتوانند گوگل را دور بزنند اما نمیتوانند و . به همین دلیل گوگل  PBN را شناسایی کرده و حسابی شما را جریمه می‌کند. گوگل از روش‌های زیر شبکه‌های خصوصی لینک سازی را کشف کرده و آنها را پنالتی می‌کند:

نام صاحب دامنه:

طبیعتا مالکیت دامنه‌ها اهمیت دارد و وقتی متوجه شود تمام سایت‌های موجود در یک شبکه به نام یک نفر یا شرکت است، طبیعتا از ماجرا باخبر می‌شود.

هاست و سرور:

همانند نام دامنه، اگر هاست و سرویسی که سایت‌های موجود در شبکه‌ خصوصی لینک سازی را میزبانی می‌کنند یکسان باشند، گوگل خیلی راحت IP آنها را تشخیص می‌دهد.

 

 

تفاوت محتوای جدید با ماهیت دامنه قبلی:

همان‌طور که گفتیم می‌توانید به صورت روزانه دامنه‌های آزاد شده را خریداری کنید. اما اگر در محتوا و ساختار آنها تغییرات اساسی ایجاد کنید، گوگل متوجه این موضوع خواهد شد.

تغییر یا تشابه اطلاعات دسترسی و هویت سازمانی:

اگر برای تمام سایت‌های خود در شبکه خصوصی لینک سازی اطلاعات دسترسی و هویت سازمانی یکسان در نظر بگیرید یا به ناگهان همه را دستخوش تغییرات کنید، گوگل کاملا متوجه این قضیه می‌شود و به دلیل اشتباه فاحشی که انجام داده‌اید، شما را جریمه خواهد کرد.

محتوای تکراری و قدیمی:

اگر محتوا هایی که در سایتتان میگذارید تکراری باشد و یا به طور صحیح اقدام به محتوا گذاری نکرده باشید و یا هم آن ها را کپی کرده باشید، گوگل متوجه می‌شود و در نتیجه واکنش نشان می‌دهد.

لینک‌سازی اصولی نباشد:

جالب است بدانید تمام سایت‌های موجود در شبکه خصوصی لینک سازی مانند همان سایت اصلی شما مستقل می باشند . بنابراین اگر قرار باشد همه سایت‌ها فقط به همدیگر لینک‌دهند و یکدیگر را تقویت کنند، گوگل متوجه می‌شود که شما به سایت‌های خارج از شبکه لینک نداده‌اید. در نتیجه این لینک‌سازی غیرطبیعی تلقی می‌شود و حقه شما عملی نخواهد بود.

عدم دریافت بک‌لینک:

عکس مورد قبلی اگر از سایت‌های خارج از شبکه نیز به سایت‌های PBN شما یک لینکی فرستاده نشود یا سیگنالی از سمت شبکه‌های اجتماعی وجود نداشته باشد، گوگل نسبت به شبکه‌سازی شما مشکوک خواهد شد.

چرا باید از PBN بترسیم؟

با توجه به مواردی که گفتیم طبیعتا استفاده از PBN ترس هم دارد. از یک سو به زمان، هزینه، تیم تخصصی، انرژی و منابع زیاد نیاز داریم تا بتوانیم یک شبکه قدرتمند و درست بسازیم، از سوی دیگر گوگل حواسش به همه چیز هست پس به نظر می رسد کفه ترازی به سمتی سوق میکند که انجام ندادن این شبکه و وقت نگذاشتن بر روی آن به صرفه تر و درست تر خواهد بود.

جمع‌بندی

لینک‌سازی و ایجاد بک لینک از جمله مهمترین عوامل بهبود رتبه در نتایج گوگل و موتورهای جستجو هستند. اما ایجاد هر بک لینکی‌ لزوما درست نیست و حتی ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. استفاده از شبکه خصوصی لینک سازی یا PBN رواج زیای یافته است، ولی نه‌تنها نیازمند صرف منابع زیادی است، بلکه گوگل نیز این روش را غیرطبیعی و کلاه سیاهشناسایی می‌کند و باعث کاهش رتبه سایت شما و یا رشد نکردن رتبه سایت شما خواهد شد.

 

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *