ریدایرکت 302 چیست و چه کاربردی دارد؟

تیم سئو برای هر وب سایت برای رتبه گرفتن مقاله ها و بالاتر آمدن سایت در ننتایج جستجوی گوگل زحمت زیادی میکشندحالا تصور کنید که به یک بارهر یکی از صفحات سایت مشکلی پیش بیاید در این صورت تیم پشتیبانی به کمک می شتابند از طرق دیگر باید عملی را انجام دهد که رتبه و صفحه سایت نیز تحت این تاثیر قرار میگیرد. در این موقعیت از روش ریدایرکت موقت یا ریدایرکت 302 استفاده می‌شود.

در ادامه در مورد این روش توضیحات بیشتری می‌دهیم و با باز کردن کامل‌تر مبحث ریدایرکت، تلاش می‌کنیم به سوالات شما پیرامون این موضوع پاسخ بدهیم.

ریدایرکت چیست؟

ممکن است در هر سایتی مشکلاتی به‌وجود بیاید، مثلا صفحه‌های اضافی در سایت باشند که وجودشان ضروری نیست و باعث اشتباه الگوریتم های گوگل برای بالا آوردن کلمه مورد نظر می شود و برای بهبود سئو سایت بهتر است حذف شوند یا به هر دلیلی قرار باشد آدرس سایت تغییر کند. در این مواقع از ریدایرکت استفاده می‌شود. ریدایرکت در اصل نوعی انتقال دوباره است، انتقال دائمی یا موقت یک آدرس. ریدایرکت ممکن است به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و هر کدام از آن‌ها برای شرایط خاصی به کار می‎روند که البته تمرکز اصلی ما در اینجا روی ریدایرکت 302 است. برای روشن شدن بیشتر مطلب، بهتر است توضیحاتی در مورد ریدایرکت 301 نیز به شما ارائه بدهیم.

ریدایرکت 301

با استفاده از روش ریدایرکت 301، آدرس یک صفحه یا یک سایت به‌طور دائمی منتقل می‌شود در اینجا لازم به ذکر است که رتبه صفحه ریدایرکت شده تا 90 درصد منتقل می شود. ریدایرکت 301 یکی از روش‌های بهبود سئو سایت می باشد چون با استفاده از آن صفحه‌های اضافی یا کم‌کاربرد حذف خواهند شد و درواقع می‌توان گفت سایت با استفاده از این روش جانی دوباره می‌گیرد. برای ریدایرکت 301 باید حتما نکاتی را رعایت کنیدو برای استفاده از این قابلیت بهتراست از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

ریدایرکت 302 چیست؟

یک صفحه پربازدید یا یک صفحه فروشگاهی را در نظر داشته باشد. این صفحه برای سایت ارزش زیادی دارد و در واقع می توان گفت که هدف اصلی آن محسوب می شود، با مشکلی که برای این صفحتان به وجود می آید ممکن است که همه زحمات به باد برود و موتورهای جستجو نیز پس از مدتی که از این شرایط بگذرد، صفحه مورد نظر را حذف می‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاق و برای حفظ کارایی سایت، باید از متخصصیت کمک گرفته تا چاره ای برای این مشکل بیابند و استفاده از ریدایرکت 302 می‌تواند کلید حل این مشکل باشد. ریدایرکت 302 به‌طور موقت کاربران را به یک آدرس جدید راهنمایی می‌کند و به شما این فرصت را می‌دهد که مشکل سایت‌تان را حل کنید.

تفاوت ریدایرکت 301 و 302 در چیست؟

تفاوت این دو در موقت و دائمی بودن‌شان است. همان طور که در بالا توضیح دادیم، ریدایرکت 301، آدرس سایت را به‌طور دائمی منتقل می‌کند ولی ریدایرکت 302، انتقال موقت یک صفحه یا سایت است. موتورهای جستجو در حالت دائمی، کاربر را به آدرس جدید راهنمایی می‌کنند ولی در حال موقت، آدرس قبلی در موتورهای جستجو حفظ می‌شود ولی به صورت مقطعی، کاربران را به آدرس جدید می‌برند.

نکاتی که در مورد ریدایرکت 302 باید رعایت شود:

_ شباهت بین ریدایرکت 301 و 302 زیاد است و تا جایی که می‌توانید باید دقت کنید که به جای هم به کار نروند.و باعث اشتباه نشوند.
_ به مدت زمانی که از ریدایرکت 302 استفاده می‌کنید دقت کنید زیرا اگر این بازه زمانی طولانی شود، موتورهای جستجو دیگر صفحه قبلی را ایندکس نمی‌کنند و پس از مدتی نیز حذف می‌شود و حذف صفحه قبلی مساوی است با از بین رفتن رتبه صفحه و امتیازاتی که داشت.
_ برای ریدایرکت 302، یا روند کار را به‌طور کامل یاد بگیرید یا در صورت نیاز از کمک افراد متخصص استفاده کنید. زیرا ممکن است در صورتی که این کار به‌درستی انجام نشود، کاربران پس از کلیک روی آدرس صفحه، ابتدا با خطای 404 مواجه شوند.
_ در صورت امکان از یک متخصص سئو برای انجام این کار مشورت بگیرید.

ریدایرکت 302 بهتر است یا 301 ؟

301 در مقابل 302 تغییر مسیر می دهد. گیج شده که از کدام یک استفاده کنید؟

شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارید.

حتی در سال 2019 ، صاحبان وب سایت درمورد اینکه بهترین نوع تغییر مسیر برای سئو بهترین است ، مشخص نیست.

در ساده ترین حالت ، “ریدایرکت راهی است برای ارسال هر دو کاربر و موتورهای جستجو به یک URL متفاوت از آدرس اصلی که در ابتدا درخواست کرده اند.”

به دلایل مختلف ممکن است بخواهید یک صفحه را به این صورت ریدایرکت کنید، از جمله:

  • ممکن است ادرس سایت شما خراب باشد
  • ممکن است به طور کلی با یک صفحه دیگر و البته جدید تر احتیاج داشته باشید.

شما در حال اصلاح یک صفحه وب هستید و می خواهید کاربران در حالی که صفحه قدیمی در دست ساخت است به صفحه دیگری بروند.

هدف از تغییر مسیر مطمئناً بر انتخاب شما تأثیر می گذارد. دانستن تفاوت بین این دو مهم است چرا که انتخاب یک گزینه اشتباه میتواند به طور کلی به سئوی سایت شما خدشه وارد کند.

انتخاب تغییر مسیر صحیح تضمین می کند که حداقل رتبه بندی فعلی خود را حفظ کنید و همچنین اعتبار مثبتی که برای نام تجاری خود ایجاد کرده اید را از طریق بک لینک و ایجاد محتوا ادامه می دهید.

اگر از نام سایت‌تان راضی نیستید یا اگر صفحات اضافی و بدون کاربرد دارید با استفاده از ریدایرکت 301 می‌توانید این مشکلات را رفع کنید. از طرفی همان‌طور که توضیح دادیم یکی از راه‌های افزایش سئو سایت ریدایرکت 301 است، ولی ریدایرکت 302 به‌طور موقت و برای مواقع خاصی استفاده می‌شود. بنابراین کارایی این دو با هم متفاوت است و بستگی دارد با چه رویکردی قرار است از این دو استفاده کنید. می‌توان گفت هر دو این‌ها در مواقع اضطراری می‌توانند کلید حل مشکلات ساید شما باشند.

چه زمانی باید از 301 Redirect استفاده کنید؟

بسیاری از افراد هنگام خرید دامنه هایی که می خواهند به دامنه اصلی خود ارسال شوند ، از این نوع تغییر مسیر استفاده می کنند (غلط املایی نام تجاری ، تغییرات نام تجاری شما یا دامنه های مرتبط با “اقتدار دامنه” بالا).

همچنین این نکته را باید یاد آور شوم که برای تعیین دامنه سایت پیش فرض شما استفاده از 301 مفید است: “www.yourwebsite.com” یا فقط “yourwebsite.com”.

افراد تمایل دارند هنگام نوشتن یا تایپ نام وب سایت ، “www” را کنار بگذارند  و از آن استفاده نکنند، بنابراین با تغییر مسیر دائمی ، حتی اگر فراموش کنند که “www” را فراموش کنند ، آنها در سایت شما قرار می گیرند.

جمع‌بندی: ریدایرکت 302 چیست و چه کاربردی دارد؟

در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد و گاهی ممکن است عملکرد سایت‌تان با مشکلاتی مواجه شود. برای حل مشکلات همیشه راه‌هایی هست و ریدایرکت 302 کلید حل مشکلات فنی سایت‌ها است. اگر صفحه‌ سایت فروشگاهی‌تان که روزانه محصولات زیادی را از طریق آن می‌فروختید با مشکل روبه‌رو شده است یا یکی از صفحه‌های پربازدید سایت، مشکلاتی دارد، می‌توانید با ریدایرکت 302 به‌طور مقطعی کاربران را به آدرس جدیدی هدایت کنید و طی مدت کوتاهی مسئله پیش‌ آمده را حل کنید و امیدوار باشید همه چیز به‌صورت قبلی حفظ می‌شود.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *