معرفی ابزار DISAVOW BACKLINKS از زبان گوگل

یکی از بد ترین اتفاق هایی که میتواند برای سایت شما بیفتد این است که لینک های مخرب و اسپم از سایت های دیگر دریافت کنید . این موضوع که اتفاق بیفتد میتواند به سئوی سایت شما آسیب های خیلی جدی ای وارد کند. اما چگونه میتوانیم این لینک ها را حذف کنیم و اصلا این که آن ها را شناسایی کنیم . در ادامه این مقاله به برسی روش ها و نحوه شناسایی این لینک ها خواهیم پرداخت.

DISAVOW چیست؟

پیش از شروع آموزش استفاده از ابزار Disavow گوگل بهتر است با مفهوم دقیق این اصطلاح بیشتر آشنا شویم. لینک هایی که بسیار مخرب و اسپم هستند و از نظر گوگل لینک های بدی هستند و نه تنها باعث خدشه دار کردن سایت شما هستند بلکه گاهی اوقات ممکن است باعث پناتی شدن شما بشود. به اقداماتی که برای حذف این بک‌لینک‌ها انجام می‌دهید و مانع می‌شوید به سمت سایت شما هدایت شوند Disavow گفته می‌شود. در واقع Disavow فایلی است که در گوگل ثبت می‌شود و داخل آن اعلام می‌کنید لینک‌هایی که در این فایل وجود دارد در نظر گرفته نشود. براین اساس دیگر بک‌لینک‌های مخرب و اسپم نمی‌توانند روی رتبه سایت شما تاثیر منفی داشته باشند و در واقع شما به گوگل اعلام میکنید که این لینک ها را قبول نداشته و شما این لینک ها را به سایتتان نداده اید.

 

DISAVOW چیست؟

معرفی ابزار DISAVOW BACKLINKS از زبان گوگل

گوگل در صفحه ابزار Disavow Backlinks می‌گوید هرگاه لینک‌های ناخواسته و غیرطبیعی به سمت سایت شما هدایت شود، می‌توانید آنها را با استفاده از ابزار ما حذف کنید. به گفته شرکت گوگل این ابزار یک قابلیت پیشرفته است و باید با دقت کامل از آن استفاده کنید. در صورت استفاده نادرست، این ویژگی می‌تواند روی عملکرد شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل تاثیر منفی بگذارد.

DISAVOW چه کاربردی دارد و چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

این قابلیتی که گوگل دارد به شما کمک خواهد کرد که لینک هایی که به صورت غیر واقعی و اسپم به سمت سایت شما می آیند و آن ها ممکن است پولی یا غیرطبیعی به سایت شما لینک بشوند جلوگیری کنید. تا بوده همین بوده است که دریافت بک‌لینک خیلی خوب است، ولی به شرط اینکه ارزشمند باشند و لینک‌سازی به‌صورت طبیعی انجام شده باشد. اما شاید تشخیص اینکه چه زمانی لازم است از Disavow استفاده کنید برای شما سخت باشد. در ادامه به شما می‌گوییم چه زمانی از این قابلیت استفاده کنید. اما اول از همه باید یک اعتبارسنجی روی لینک‌ها انجام دهید و ببینید کدام بک‌لینک‌ها بیشتر برای سایت شما مضر هستند. سپس تلاش کنید بدون استفاده از ابزار با صاحب سایتی که لینک‌ها از آنجا به سمت سایت شما می‌آیند صحبت کنید تا به صورت دستی این لینک‌ها حذف شود. اما در صورتی که این روش جواب نداد باید در مواقع زیر از Disavow استفاده کنید.

  • زمانی که ورودی شما افت خیلی زیادی داشته است

این مسئله بسیار واضح می باشد که افت یک باره بازدید از سایت شما مشکلی از سایت شما را در پس زمینه دارد. همان طور که قبلا مطرح کردیم باید خیلی دقیق باشید و خیلی به آن توجه کنید. بنابراین، اول مطمئن شوید که مشکل از کجاست و حتما به بک‌لینک‌های مخرب و اسپم مربوط است یا خیر.
اگر مطمئن شدید که مربوط به لینک‌های غیرطبیعی است می‌توانید از Disavow استفاده کنید. با این کار به گوگل می‌گویید در حال تلاش هستید تا این مشکل را برطرف کنید.

  • زمانی که سایت شما با لینک های اسپم سئو شده است

اگر سایت شما با حجوم خیلی از لینک های مخرب و منفی به یک باره مواجه شود، باید کم کم به فکر حذف کردن این بک‌لینک‌ها باشید. اگر نمی‌دانید سایت شما مورد حمله قرار گرفته است یا خیر و اینکه لینک‌های خارجی به سمت سایت شما با کیفیت هستند یا خیر، می‌توانید از ابزارهای موجود برای نظارت بر این قضیه استفاده کنید.

  • زمانی که میدانید تیم سئو یا سئومار شما لینک های مخربی برای سایت شما ایجاد کرده است

موارد زیادی وجود دارد که وبمستران با شرکت‌هایی برای انجام کارهای سئو وارد همکاری می‌شوند. متاسفانه بسیاری از این شرکت‌ها قول‌های عجیب و غریبی می‌دهند و اگر شرکت موردنظر را به درستی انتخاب نکرده باشید مجبورید ریسک روش‌های کلاه سیاه و لینک‌سازی‌های غیرطبیعی را به جان بخرید.
افراد غیرمتخصص سراغ خرید لینک و لینک‌سازی‌های غیرطبیعی می‌روند و به همین دلیل چون از روش‌های تاییدنشده از سوی گوگل استفاده شده است احتمال پنالتی‌شدن‌تان زیاد است. در این صورت باید سراغ حذف بک‌لینک‌های اسپم و غیرطبیعی بروید.
اما این نکته مهم یادتان باشد:
به هر حال اگر سایت‌ شما هنوز پنالتی نشده است، هیچ‌وقت لینک‌ها را به صورت انبوه disavow نکنید.

DISAVOW چیست؟

آموزش DISAVOW کردن بک لینک های اسپم و مخرب در سرچ کنسول

بعد از توضیحاتی که دادیم اکنون میخواهیم در مورد این که چگونه به گوگل گزارش لینک های مخرب سایتمان را بدهیم ؛ صحبت کنیم

مرحله اول – تهیه لیست لینک های اسپم (شناسایی لینک های اسپم)

در اولین قدم باید لینک‌های مخرب و بی‌کیفیت که به سمت سایت شما می‌آیند شناسایی کنید. معمولا لینک‌های زیر جزو این موارد هستند:

لینک‌های انبوهی که از سایت‌های غیرمرتبط و دارای محتوای بی‌ارزش به سمت شما می‌آیند.

بک‌لینک‌های به صورت انبوه و پولی خریداری شده‌اند.

قرارگرفتن لینک سایت شما در سایت‌های اسپمر

تبادل زیاد غیرطبیعی لینک با دیگران

ایجاد PBN و دریافت انبوه لینک

اگر در تشخیص بک‌لینک‌ها دچار مشکل شدید می‌توانید به سرچ کنسول گوگل بروید و روی Search Traffic بزنید. سپس Links to Your site را انتخاب کنید. در ادامه از بخش Who links the most باید روی Download more sample links و download latest links کلیک کنید.

مرحله دوم – تهیه فایل متنی به نام DISAVOW.TXT مطابق با استاندارد گوگل

بعد از شناسایی لینک‌های مخرب و اسپم باید یک فایل متنی به صورت disavow.txt (لزوما نام فایل نیازی نیست disavowباشد، ولی پسوند آن باید Txt باشد) حاوی این لینک‌ها تهیه کنید و آن را برای گوگل بفرستید. برای تهیه این فایل باید استانداردهای گوگل را رعایت کنید. هر سطر باید شامل یک URL باشد و هر لینک در یک خط باشد. اگر نیاز به توضیحات داشتید باید از هشتگ استفاده کنید.

# Two pages to disavow
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html
# One domain to disavow
domain:shadyseo.com

در نهایت فایل مورد نظر باید با پسوند txt و با یونیکد UTF-8 ذخیره شود.

مرحله سوم – آپلود فایل در سرچ کنسول

در این مرحله باید فایل نهایی را در سرچ کنسول گوگل بارگذاری کنید، ولی ممکن است چند هفته زمان ببرد تا نتایج مورد نظر مشخص شود. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

وارد صفحه disavow links شوید.

سپس سایت موردنظرتان را انتخاب کنید و روی Disavow Links کلیک کنید.

در صفحه جدید روی Disavow Links بزنید.

در این مرحله روی Choose File بزنید و فایل مورد نظرتان را انتخاب کنید.

سپس روی Submit بزنید.

بعد از نهایی شدن اقدامات از سوی گوگل ایمیل حاوی جزئیات برایتان ارسال می‌شود.

مرحله چهارم – فرایند تایید توسط گوگل

اگر همه کار هایی که گفتیم را درست انجام داده باشید امید بر این است که بعد از چندین روز این لینک های اسپم توسط گوگل شناسایی شوند و اگر سایت شما پنالتی شده است و یا این که رتبه کمی گرفته است دوباره به حالت قبل برگردد. در صورت تایید و نهایی شدن کار، ایمیلی از سوی گوگل برای شما ارسال می‌شود. اما حواستان باید همان‌طور که اشاره کردیم Disavow کردن خیلی حساس است و اگر به اشتباه این کار را انجام دهید ممکن است رتبه شما بدتر از قبل شود.

 

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *