این کلمه مخفف Secure Socket Layer به معنای لایه اتصال امن می باشد و جهت برقراری ارتباطبات ایمن میان سرویس دهنده و سرویس گیرنده اینترنت می باشد

در دنیای امروز اینترنت به یکی از مهم ترین ارکان ارتباطی بین افراد و سازمان های مختلف تبدیل شده است و ما روزانه شاهد اطاعاتی هستیم که در این ارگان ها بین مردم و یا مردم به مردم رد و بدل می شود . البته که اطلاعات از نظر اهمیت با هم تفوات زیادی دارند و برخی از این اطلاعات مثل اخبار یک سایت اهمیت زیادی ندارد اما از طرف دیگر ارتباط های بین مردم و رد و بدل کردن داکیومنت هایی مثل اسناد شخصی ، ایمیل ها ، رمز های حساب های کاربری و.. اهمیت زیادی دارد و مسلما هیچ کس دوست ندارد این ها به دست دیگران بیفتد

 Ssl چیست

اطلاعاتی که در حالت عادی دردنیای اینترنت رد و بدل می شود طوری هستند که هکر ها و یا افراد سود جو میتوانند آنها را ببیند و برای اهداف خود مورد سوء استفاده قرار دهد . مثلا ممکن است در یک خرید اینرنتی سای از شما رمز عبور خواسته است و شما آن را وارد کرده اید حال اگر سایت مورد نظر شما بدون برنامه های امنیتی باشد ممکن است اطلاعت شما در این راه بدون آن که متوجه شوید به دست افراد دیگر بیفتد و بعد حسابتان خالی خالی می شود.

در این مقاله قصد داریم از تاثیر همین کلمه ای که در بالا درموردش توضیح مختصری دادیم بر روی سئو بپردازیم . همچنین به طور مختصر مزایا و معایب استفاده از آن را بیان میکنیم پس با ما همراه باشید.

 Ssl چیست

تاثیر SSL در سئو و رتبه بندی سایت

همانطور که بیان شد ssl  و https  به منظور حفاظت از انتقال داده ها یک اتصالامن را ایجاد میکنند. https یک روش رمزگذاری می باشد که باعث ایجاد ارتباط بین کاربران مرورگر و سرور می شود . درواقع میتوانیم بگوییم که اطلاعات بین کاربر و سرور رمزگذاری خواهد شد . این کار باعث سخت شدن کار برای هکر ها می شود . خواندن اطلاعات رمز گذاری شده برای هکر بسیار سخت است اما نمیتوان گفت غیر ممکن می باشد .

هر سایتی یک گواهینامه ssl منحصر به فردی صادر می کند . اگر یک سرور تظاهر به داشتن https کند و گواهی آن مطابقت نداشته باشد بسیاری از مرور گر های به روز شده از اتصال کاربران به این سایت هشدار می دهند.

همه ما میدانیم که یکی از فاکتور های مهم گوگل برای رتبه بدی امنیت کاربر می باشد . گوگل در وبلاگ رسمی خود اعلام کرده است که سایت هایی که از پروتوکل های امنیتی بالایی استفاده میکنند در رتبه بندی از اهمیت بالایی برخوردارند و همچنین گوگل یکی از عوامل افزایش رنک استفاده از https است .

 Ssl چیست

مزایا استفاده از ssl

همانطور که در بالاتر اشاره شد یکی از این مزایا افزایش سئو و رنک وبسایت در گوگل می باشد . یکی دیگر از مزایای استفاده از https اعتماد کاربر می باشد به این معنا که کاربر وقتی میبیندکه شما از https استفاده کردید قطعا اعتماد بیشتری به سایت شما خواهد داشت

معایت استفاده از ssl

پروتل https اطلاعات را بین کاربر و سرور رمز گذاری میکند به همین دلیل سایت شما نسبت به قبل کمی دیرترلود می شود . برای مثال اگر سایت شما در 2 ثانیه لود می شد با ssl  این زمان یک تا دو ثانیه افزایش می یابد .

یکی دیگر از معایت که باید به آن اشاره کنیم بالا بودن قیمت گواهی ssl  است .

با همه این ها ممکن است این سوال بریاتان پیش بیاید که چه موقع هایی ssl باعث افت سئو می شود ؟

اگر شما تنظیمات سایت و وبمستر گوگل را به درستی انجام ندهید ممکن است ورودی های خود را از دست بدیهد . پس حتما بعد از این که ssl خود را نصب کردید مراحل زیر را انجان دهید .

کد زیر را جایگزین کدهای قبلی در htaccess کنید:

# BEGIN WordPress

 

<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On

RewriteBase /

RewriteCond %{HTTPS} !=on

RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

RewriteRule ^index\.php$ – [L]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteRule . /index.php [L]

 

</IfModule>

 

# END WordPress

به تنظیمات وردپرس خود بروید و از بخش همگانی ، https را در نشانی سایت و نشانی وردپرس جایگزین http کنید.

قطعه کد زیر را به فایل wp-config.php بالای عبارت /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ اضافه کنید.

define(‘FORCE_SSL_ADMIN’, true);

کار بعدی که باید انجام بدید تنظیم فایل robots.txt است باید دقت کنید که در این فایل https را بلاک نکرده باشید و همچنین آدرس سایت مپ خود را با https شروع کنید.

حال وارد وب مستر گوگل شوید و فایل Robots.txt را Submit و سایت مپ خود را Re-Submit کنید. سپس آدرس سایت خود را با https در وبمستر گوگل ثبت کنید یک بار هم با www شروع کنید در پایان باید چهار سایت داشته باشید مثال:

http://www.example.com

http://example.com

https://www.example.com

https://example.com

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد موفق و پیروز باشید…

 

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *