چرا گوگل سایت را ایندکس نمی کند؟

چرا گوگل سایت را ایندکس نمی کند؟ 10دلیل عدم ایندکس سایت

چرا گوگل سایت شما را ایندکس نمی کند؟ هنگام چنین اتفاقی چه راه حل هایی را انجام دهیم؟ اولین قدم این است که به حساب سرچ کنسول خود مراجعه کنید. ایندکس شدن سنگ بنای سئو و بهینه سازی است. پس بهتر است هر چه سریعتر نسبت به رفع آن اقدام کنید.

سپس به بخشی به نام coverage مراجعه کرده و ارور های قرار گرفته شده را مشاهده کنید. این ارورها همان مشکلاتی است که به صورت کلی روی عملکرد شما تاثیر گذاشته است.

در قسمت coverage پیشخوان خود می توانید ارورهای مربوط به 90 روز گذشته را بررسی و رفع نمایید. اگر به صورت روزانه به این بخش مراجعه کنید و ارورهای آن را بررسی و رفع نمایید، ارورهای مهمی مثل عدم ایندکس را خیلی سریع مشاهده می کنید. اگر هم توانایی چک کردن هر روزه را ندارید قبل از 90 روز حتما به این بخش مراجعه کنید تا اطلاعات مهم از دست نرود.

طریقه تست ایندکس گوگل

در نوار ابزار گوگل آدرس خود را به صورت زیر سرچ کنید:

  .نام سایت خود را وارد کنید seoinjast.ir به جای آدرس site:seoinjast.ir 

نحوه تست ایندکس گوگل

نحوه تست ایندکس گوگل

با این روش میتواند ایندکس سایت خود را بررسی کنید. اگر سایت شما ایندکس نشده باشد با پیامی مثل تصویر بالا مواجه می شوید.

10دلیل عدم ایندکس سایت+ راه حل ها

عدم ایندکس سایت

عدم ایندکس سایت

1- رفع خطای DNS

این خطا زمانی به وجود می آید که هنگام دسترسی به سایت ارتباط با سرور DNS  برقرار نمی شود. این مشکل به دو دلیل رخ می دهد یکی این که سرورتان از کار افتاده است یا مشکل مسیریابی به دامنه شما وجود دارد. این خطا نمی گذارد که خزنده های گوگل به سایت شما دسترسی پیدا کنند.

برای رفع این خطا باید از منوی crawl وبمستر روی Fetch as Google کلیک کنید. در کادر جستجو URL را وارد کرده و FETCH AND RENDER را کلیک کنید. اگر مشکل عدم ایندکس سایت مربوط به این خطا باشد URL تیک قرمز میخورد. در غیر این صورت یعنی هیچ مشکلی در این وب سایت وجود ندارد.

2- رفع خطاهای سرور (server errors)

این خطا با خطای DNS تفاوت دارد . در خطای DNS ربات های گوگل امکان پیدا کردن URL را هم ندارند. ولی در خطای سرور ربات ها میتوانند به سایت متصل شوند اما به دلیل خطا نمی توانند سایت را بارگذاری کنند. یکی از دلایل این مشکل ترافیک ورودی بالاست. باید اطمینان حاصل کنید که سرویس هاستینگ شما توانایی پشتیبانی از ترافیک بالا را داشته باشد.

برای رفع این خطا از ابزار URL inspection استفاده کنید تا مطمئن شوید که ربات ها میتوانند به وبسایت دسترسی داشته باشند یا خیر.

3- رفع خطای robots

این فایل برای زمانی است که میخواهیم دسترسی گوگل را به برخی صفحاتمان مسدود کنیم. خطای robots زمانی اتفاق می افتد که ربات های گوگل نمی توانند فایل robots.txt را بازیابی کنند. برای رفع این خطا بهتر است ابتدا اطمینان پیدا کنید که این فایل به درستی کار میکند. تمامی خطوط /:Diwallow را در فایل robots بررسی کنید. و مطمئن شوید که به درخواست خودتان لینک های محدود شده است

4- رفع خطای hard 404

این خطا زمانی رخ می دهد که ربات های گوگل تلاش میکنند صفحه ای که آدرسش دیگر معتبر نیست را crawl کنند. با توجه به عامل ایجاد این خطا میتوان آن را به دو دسته تقسیم کرد soft و hard.  خطای hard 404 زمانی رخ میده که صفحه موردنظر دیگر وجود نداشته باشد و با ورود کاربر یا ربات با این خطا مواجه می شوند.

برای رفع این خطا باید مطمئن شوید که صفحه منتشر شده سالم است و به درستی روی سایت قرار گرفته است. همچنین محتوا به صورت پیش نویس قرار نگرفته باشد. همچنین باید مطمئن شوید که url مشکلی نداشته باشد. در انتها شاید لازم باشد که آن را روی یک صفحه سالم redirect کنید.

5- رفع خطای soft 404

این خطا زمانی رخ می دهد که یک عامل نرم افزاری باعث از بین رفتن اعتبار آدرس صفحه شود. در هنگام بروز این خطا سرور سایت لینک های ناموجود یا خراب را لینک سالم حساب میکند، و کاربران را به یک صفحه 404 سفارشی هدایت میکند.

برای رفع این خطا لازم است راه حل های زیر را پیاده کنید:

 • اگر صفحه دیگر وجود ندارد و ترافیک و لینکی را دریافت نمی کند اجازه دهید خطای 404 یا 410 نمایش داده شود.
 • صفحات قدیمی را به صفحات مرتبط redirect کنید.
 • تعداد زیادی از این صفحات مرده را به صفحه اصلی تان redirect نکنید. اجازه دهید خطای 404 را نمایش بدهند یا به یک صفحه مرتبط redirect کنید.

اگر صفحه زنده است اما این خطا را نشان میدهد، راه حل های زیر را پیاده کنید:

 • در صورت داشتن محتوای اندک یا نداشتن محتوا در صفحه مدنظر خطای soft 404 نمایش داده می شود.
 • مطمئن شوید هنگام نشان دادن کد 200، صفحه به صورت 404 نمایش داده نمی شود.

6- رفع خطای not follow

این خطا به این دلیل که گوگل نمی تواند url مشخصی را دنبال کند. اگر گوگل نتواند محتوای Flash یا کدهای JavaScript را بخواند این خطا رخ می دهد.

برای رفع این خطا راه حل های زیر را پیاده کنید:

 • url های redirect شده را در نقشه سایت قرار ندهید تنها url های نهایی را در آن قرار دهید.
 • آدرس سایت تا حد امکان کوتاه باشند.
 • تا جایی که امکان دارد url های redirect را حذف کنید و معماری سایت خود را به روز رسانی کنید.

7- رفع خطای Access denied

برای رفع این خطا باید تمام عواملی که باعث شده ربات های گوگل دسترسی محدودی داشته باشند را حذف کنید. راه حل های زیر را برای رفع این خطا انجام دهید:

 • فایل robots.txt را بررسی کنید که صفحات دارای خطا در لیست بلاک نباشند.
 • از URL inspection استفاده کنید تا ببینید موتور جستجو گوگل میتواند سایتتان را نمایش دهد.
 • صفحات خود را از حالت نیاز به ثبت نام خارج کنید تا گوگل آن ها را crawl کند.
8- نقشه سایت

اگر می دانید که نقشه سایتان دچار مشکل است و همچنان به تولید محتوا و تغذیه آن از طریق وردپرس یا هر سیستم مدیریت محتوای دیگری ادامه می دهید، صفحاتتان ایندکس نخواهد شد. برای رفع این خطا لینک های مشکل دار را پیدا کنید و مسیر یابی کنید. نقشه سایت را به روز رسانی کنید و دوباره آن را submit کنید.

9- مطالب تکراری سایت

محتوای تکراری و مشابه در صفحات متعدد با url های مختلف وجود داشته باشد، گوگل محتوای تکراری را ایندکس نمی کند. برای حل این مشکل میتوایند از بین صفحات تکراری صفحه موردنظر خود را نگه دارید و آدرس سایر سایت هارا از دسترس خارج کنید. همچنین میتوانید محتوای آن را ویرایش کنید.

10- داون شدن سرور

اگر هاست شما به صورت مداوم قطع می شود ربات های گوگل نمی توانند محتوایی را ببینند و در آن crawl کنند. برای حل این مشکل بهتر است شرکت هاستینگ خود را عوض کرده و هاست باکیفیتی تهیه کنید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *