نوشتن بیوگرافی حرفه ای

چگونه بیوگرافی حرفه ای بنویسیم

چگونه بیوگرافی حرفه ای بنویسیم

نوشتن یک بیوگرافی حرفه ای برای به نمایش گذاشتن آنچه به مخاطب خود ارائه می دهید، می تواند به رشد ما بسیارکمک کند. یک بیوگرافی حرفه ای می تواند فرصت های فراوانی را پیش روی شما قرار دهد در نیتجه باید در نوشتن آن مهارت بسیاری به دست آورید و ما در این مقاله میخواهیم به شما برای نوشتن یک بیوگرافی حرفه کمک کنیم.

نوشتن بیوگرافی حرفه ای

نوشتن بیوگرافی حرفه ای

بیوگرافی چیست ؟

پیش از اینکه بیاموزیم چگونه یک بیوگرافی بنویسید، باید به درک درستی از بیوگرافی برسید و بدانید چرا به نوشتن آن نیاز دارید.

در دنیای آنلاین بر خلاف دنیای ادبیات بیو یک پاراگراف کوتاه است که در آن به توصیف خود می پردازید. اکثرا، افراد بیو هارا در صفحه ی” درباره ما” در وبسایت حرفه ای خود یا در صفحات شبکه های اجتماعی و سایر پلتفرم ها قرار می دهند. بسته به مخاطب و اهداف شما بیو شما میتواند شامل علایق شخصی، دستاورد های حرفه ای یا ترکیبی از هر دو را برجسته سازد.

برخی از عناصری که باید در یک بیو دیده شود :

عنوان شغلی یا محل کار

مدرک دانشگاهی و سایر مدارک تحصیلی

زادگاه یا شهر محل اقامت

اهداف شخصی ای حرفه ای

ماموریت ها یا ارزش ها

مهارت و تخصص

علایق و سرگرمی ها

و…

 

هدف از نگارش Bio این است که به مخاطب تصوری از اینکه شما چه کسی هستید نشان دهید.

 

اکنون که به درک درستی از بیوگرافی رسیدید زمان آن فرا رسیده است که نوشتن یک بیوگرافی حرفه ای را به ترتیب زیر انجام دهید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه این مقاله را مطالعه کنید : چرا سئو برای کسب و کارها مهم است.

1-ایجاد صفحه ی ” درباره ما ” در وبسایت خود

پیش از اینکه شروع به نوشتن بیوگرافی حرفه ای خود کنید، به فضایی برای این کار احتیاج دارید. مانند فیس بوک ، لینکدین ، اینستاگرام، وب سایت شخصی، وبلاگ شخصی، وبسایت صنعت، وبلاگ صنعت و غیره. ممکن است برخی از این فضاها را هم اکثر شما تا اکنون تجربه کرده اید.

اکنون با توجه به اینکه در کدام یک از این فضا ها هستید لحن و طول بیوگرافی تان فرق می کند.

بیوگرافی بای طوری باشد که شمارا به مخاطبتان معرفی کند.

 

2-بیوگرافی را با نام و نام خانوادگی تان آغاز کنید

اولین چیزی که در ابتدا شما با آن در ذهن مخاطب شناخته می شوید نام شما است، پیشنهاد من به شما این است که اولین کلماتی که حین نوشتن بیوگرافی حرفه ای به کار میبرید اسم کوچک و نام خانوادگی تان باشد.حتی در صورت نوشته شدن آن ها در بالای متن توضیحات ،باز هم این قانون را رعایت کنید.

به عنوان نمونه :

ایلیان ماسک زاده ی 28ژوئن 1971  یک کار افرین و شخص به نام در زمینه ی تجارت است او بنیان گذار، مدیر عامل و مهندس ارشد اسپیس اکس، سرمایه گذار مدیر عامل و طراح محصولات تسلا، آی ان سی ،بنیان‌گذار د بورینگ کمپانی؛ و بنیان‌گذار مشترک نیورالینک و اوپن‌ای‌آی است. ماسک یک میلیاردر و یکی از ثروتمندترین افراد جهان است.

 

3-نام بردن از برند های مورد استفاده

هدف شما از نوشتن این بیوگرافی چیست؟

آیا می خواهید صرفا توضیحاتی درباره ی خود ،تخصص خود، هدف ها و دست آورد هایتان ارائه کنید یا هدف نهایی ، تشریح یک کسب و کار رونق گرفته به دست شماست؟حتما از اشاره به برندی که در پی برقراری آن و اسم خود هستید اطمینان پیدا کنید. به عنوان مثال در کنار نام ” ایلیان ماسک” برند “تسلا” را هم می آوریم.

 

4-ذکر موقعیت شغلی و حرفه کنونی

فرقی نمیکند که در کدام حرفه فعالیت کمی کنید دکتر باشید یا نویسنده، در این قسمت باید شغل و حرفه ی خودتان و کاری که برای گذراندن زندگی انجام می دهید را شرح بدهید. و اصلا این فکر را نکنید که مخاطب از شما شناخت دارد و باید فرض را بر این بگذارید که مخاطب هیچی از شما نمیداند پس شروع به شرح مسئولیت های خود کنید.

 

5-به موقعیت های حرفه ای تان اشاره کنید

بیوگرافی حرفه ای موفق باعث جذب مخاطب شما می شود.بنابراین در نحوه ی نوشتن یک بیوگرافی حرفه ای موفق فراموش نکنید که باید به مخاطانتان اطلاع دهید که تا حال چه چیزی بدست آورده اید و چه کار هایی کرده اید که حالا به جایگاه ارزشمندی در حرفه ی خود رسیده اید.

نوشتن بیوگرافی حرفه ای

نوشتن بیوگرافی حرفه ای

6-در باره ی اهمیت کار وارزشمندی آن بنویسید

این که چرا در حال انجام فعالیت در این حوزه هستید؟تفاوت شما با دیگر افرادی که در حوزه ی مشابه با حوزه ی شما کار میکنند چیست ؟ بر اساس چه چیز هایی شما فکر می کنید همکاری با شما یک سرمایه گذاری موفق و ارزشمند است؟ در ارتباط با همه ی اینها بنویسید.

 

7-شخصیت و رفتار خود را در خارج از محیط کار به مخاطب نشان دهید

هر آدمی فعالیت ها و سرگرمی ها و علایقی خارج از محیط کار خود دارد که می تواند برای مخاطبینش جذاب باشد.می توانید به صورت خلاصه درباره ی خانواده ، زادگاهتان، ورزش مورد علاقه ی خود ، سرگرمی هایتان و هر آنچه به صورت تفریحی روی آن کار می کنید. بنویسید. مردم برقراری ارتباط با دیگران را دوست دارند.هر چه قدر شفاف تر باشید در نظر مردم دوست داشتنی تر خواهید بود.

 

8-کمی چاشنی شوخی به بیوگرافیتان اضافه کنید

پایان بیوگرافی خود را با متنی خنده دار به پایان برسانید و شما با این کار همیشه در ذهن مخاطب خود خواهید ماند و پیشنهاد ما این است که بیوگرافی خود را  با یک خاطره ی جالب که در حوزه ی کاری خود تجربه کرده اید به پایان برسانید. اما حواستان باشد که فاصله ی خود را با خواننده حفظ کنید و زیادی از حد به آن نزدیک نشوید. نوشتن یک خاطره خیلی خصوصی می‌تواند نمونه‌ای از این زیاده‌روی باشد!

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *